Wizyta Rzecznika Praw Obywatelskich


Doceniając ogrom pracy społeczności szkolnej na rzecz tolerancji i wielokulturowości, 15 marca zaszczycił nas wizytą, patronujący realizowanemu w szkole projektowi edukacyjnemu „Tolerancja. Pomost między kulturami”, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Wizyta zorganizowana została w ramach programu spotkań regionalnych w Wielkopolsce, podczas których Rzecznik Praw Obywatelskich spotykał się z ludźmi i odwiedzał miejsca ważne dla poszanowania praw człowieka. W godzinach porannych Pan Rzecznik odwiedził naszą szkołę, gdzie spotkał się z dyrektorem Zygmuntem Sługockim oraz nauczycielkami i nauczycielem zaangażowanymi w działania edukacyjne na rzecz praw człowieka i koordynującymi projekty „Śladami szamotulskich Żydów” oraz „Tolerancja. Pomost między kulturami”. W trakcie rozmowy mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych działaniach, którymi pragniemy budzić w sobie i otoczeniu wrażliwość na odmienność kulturową, obyczajową i religijną, burząc krzywdzące stereotypy i stawiając trwałe fundamenty życzliwego porozumienia między ludźmi. Na zakończenie spotkania nasz gość wpisał się do szkolnej księgi pamiątkowej.


Następnie Pan Rzecznik udał się do Muzeum Zamek Górków, aby - w wyjątkowej atmosferze wnętrz muzealnych - spotkać się z młodzieżą w czasie żywej lekcji wychowania obywatelskiego, podczas której opowiadał na przykładach, jak działają niezależne instytucje konstytucyjne odpowiedzialne za równoważenie władz i stanie na straży praw obywateli. Następnie odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące między innymi: najtrudniejszych interwencji w sprawach obywateli, rozgraniczenia wolności słowa i mowy nienawiści, a także swojego życia prywatnego. Po spotkaniu młodzież zaprosiła Pana Rzecznika na przygotowany przez uczennice i uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych poczęstunek w towarzystwie Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak, zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusza Wachowiaka, dyrektorów Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica Zygmunta Sługockiego i Muzeum Zamek Górków Michała Kruszony, a także innych zaproszonych gości. Młodzi adepci sztuki kulinarnej byli zaszczyceni możliwością zaprezentowania swoich umiejętności.

„Wasza szkoła jest wyjątkowa, bo to nie jest wcale oczywiste, by dawać szansę na twórczą naukę tolerancji. A tylko tak można się nauczyć żyć w nowoczesnym, wielokulturowym społeczeństwie” – tymi słowami Pan Rzecznik przywitał dzisiaj młodzież naszego zespołu szkół. Czujemy się wyróżnieni.This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now